Projektując taras najpierw powinniśmy się zastanowić, jaką podłogę chcemy tam położyć. Dokonując wyboru już wcześniej, możemy rozplanować naszą pracę w czasie i zaoszczędzić sobie nerwów na dalszych etapach aranżacji.
Podłogi tarasowe mogą być wykonane z różnych materiałów, my natomiast przybliżymy dwa z nich i opiszemy ich funkcjonalność oraz sposób pielęgnacji.
Podłoga drewniana
Taras wykonany z drewnianych desek może być tak przytulny, jak salon. Latem deski nagrzewają się i dają przyjemne ciepło, ale żeby cieszyły przez cały rok, trzeba o nie właściwe dbać. Raz w roku należy je dokładnie wyczyścić i ponownie zaolejować, aby drewno nie zmieniło koloru i nie zniszczyło się pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Bardzo ważny jest także gatunek drewna, z które wykonane zostaną deski na nasz taras. Najlepsze do ogrodu jest drewno egzotyczne, które jest dosyć twarde i odporne na uszkodzenia. Wybierać możemy spośród takich odmian, jak na przykład: merbau, massaranduba czy bangikirai.
Dopełnieniem pięknego tarasu, będą także kwitnące rośliny, o których uprawie można dowiedzieć się więcej ze strony https://www.nelsongarden.pl/pl/, zawierającej wiele ciekawych informacji.
Aby drewno na tarasie nie chłonęło wilgoci i nie zaczęło gnić, należy pamiętać o zastosowaniu specjalnych podkładek lub wsporników, izolujących deski od elementów betonowych. Przerwy między deskami powinny wynosić ok. 5 mm, aby drewno miało przestrzeń do swobodnej pracy (kurczenia się i rozprężania w zależności od temperatury).
Taras z kamienia
Podłogi wykonane z kamienia są najtrwalsze, dlatego będą idealnie pasowały do tarasów, gdzie panują zmienne warunki atmosferyczne. Kamień jest twardy, odporny na ścieranie i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jego pielęgnacja nie jest wymagająca, a może on przetrwać kilkadziesiąt lat. Aby zabezpieczyć podłogę przed zabrudzeniami i wydobyć naturalny kolor kamienia, najlepiej go zaimpregnować. Najlepszymi gatunkami do użytku zewnętrznego będą: kwarcyt, bazalt, granit i sjenit. Dobrze wybrać te kamienie, które mają szorstką powierzchnię, ponieważ będą działały antypoślizgowo.
Wybierać można spośród płytek lub płyt kamiennych. Różnica między nimi polega na tym, że te pierwsze muszą być położone na podbudowie betonowej i przyklejone do posadzki, natomiast te drugie można układać bezpośrednio na gruncie.
Płytki kamienne można dopasować do konkretnego stylu, który panuje na naszym tarasie. Te z kamienia łupanego doskonale wpasują się w wiejską scenerię i tradycyjną architekturę, a proste płytki cięte będą doskonale wyglądać w nieco nowocześniejszych aranżacjach.
gi2a3n