Gdzie sprawdzi się kamienna podłoga?

Kamienne podłogi nie należą obecnie do najczęstszych wyborów w przypadku budownictwa mieszkalnego. Warto się jednak nimi zainteresować, ponieważ są one nietuzinkowe, ładne i mogą wytrzymać nawet setki lat.

Jaka jest specyfika podłogi kamiennej?

Prawdopodobnie pierwsze wykonane podłogi w historii były stworzone właśnie z kamieni. Można je więc spotkać w zabytkowych budynkach, np. zamkach. W dobrym stanie wytrzymały one stulecia i to mimo tego, że ciągle korzystają z nich tłumy ludzi.

Jeśli chce się mieć oryginalną, wytrzymałą i elegancką podłogę, to warto rozważyć wykonanie jej z kamienia. Wygląda ona naturalnie, jest odporna na ścieranie, a utrzymanie jej w czystości nie nastręcza dużych problemów. Praktyczną zaletą jest także to, że kamień to doskonały materiał na podłogę w przypadku instalowania ogrzewania podłogowego.

Obecnie jednak dość rzadko inwestuje się w kamienne podłogi. Można powiedzieć, że zostały one wyparte przez inne rozwiązania np. gres z porcelany. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze jest to drogie rozwiązanie. Po drugie w tym przypadku konieczne jest także zastosowanie izolacji akustycznej, co jeszcze bardziej zwiększa koszty. Podłoga z kamienia nie jest także w pełni jednolita i dość łatwo ją zarysować. Trudno ją także uznać za „ciepłą”.

Jakie są podrodzaje podłóg kamiennych?

Wśród materiałów używanych w podłogach kamiennych najczęściej używa się granitu, mieszanek granitu z kwarcem, marmuru oraz trawertyn. Granit jest najbardziej uniwersalny, ponieważ jest odporny na wilgoć, czy też działanie środków chemicznych. Największą zaletą marmuru i trawertynu jest zaś piękny i stylowy wygląd.

Gdzie sprawdzi się podłoga kamienna?

Największą zaletą kamiennej podłogi jest wytrzymałość, a wadą cena. Z tego powodu zwykle inwestuje się w nią w miejscach użyteczności publicznej, czyli wszędzie tam, gdzie stale przebywa duża grupa ludzi. W takich przypadkach wytrzymałość tego materiału w pełni rekompensuje jego wysoką cenę. Po kamiennych podłogach można się więc przejść np. na uniwersytetach i uczelniach.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby postawić na kamienną podłogę w mieszkalnych budynkach. Granitowa podłoga sprawdzi się w praktycznie każdym pomieszczeniu, w tym kuchni oraz łazience. Polerowana podłoga z marmuru potrafi zaś zachwycić wyglądem i można ją wykorzystać np. w korytarzu.

Trzeba przy tym mieć świadomość, że podłogi kamienne sprawdzają się wyłącznie przy klasycznym lub minimalistycznym wystroju. Wielu projektantów uważa także, że powinno się je stosować wyłącznie w budynkach o dużej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cocktail