Jakich błędów unikać przy pielęgnacji drewnianych podłóg?

Chcąc zadbać o drewniane podłogi, należy je systematycznie czyścić i raz na jakiś czas zakonserwować. Jednocześnie jednak trzeba wystrzegać się kilku niepozornych błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na stan podłogi.

Na jakości nie warto oszczędzać

Żadne zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą pozytywnych skutków, jeżeli zamontowana podłoga nie będzie odpowiedniej jakości. Kiedy więc wymienia się podłogę na nową, to warto zwrócić uwagę na absolutnie każdy detal.

Koniecznie należy dopasować użyty gatunek drewna do przeznaczenia danego pomieszczenia. Jeśli więc w kuchni użyje się podłogi drewnianej nieodpornej na wilgoć i ciepło, to nawet najlepsze zabiegi pielęgnacyjne nie sprawią, że dane podłoże posłuży przez lata.

Drewno i woda to nie jest dobre połączanie

Drewno absorbuje wilgoć, co w nieznacznym, ale jednak istotnym stopniu wpływa na jego gabaryty. Jeśli drewno ma kontakt z nadmierną ilością wody, to po prostu pęcznieje. Należy o tym pamiętać także podczas czyszczenia podłóg drewnianych. Kiedy się je myje, to należy używać możliwie najmniejszej ilości wody. Jej nadmiar powinno się zaś jak najszybciej zetrzeć.

Nie każdy środek nadaje się do mycia podłóg

Drewniane podłogi należy myć specjalistycznymi środkami, które są zgodne z zaleceniami producenta. Inna chemia czyszcząca sprawdzi się więc w przypadku podłóg lakierowanych, a inny przy czyszczeniu powierzchni olejowanej.

Należy także zachować rozsądek i umiar z ilością wykorzystywanych płynów chemicznych w trakcie czyszczenia. Jeśli będzie ich zbyt dużo, to szybko może dojść np. do przebarwień.

Brak systematycznego czyszczenia może mieć kiepskie konsekwencje

O ile nie należy przesadzać z częstotliwością mycia podłóg drewnianych, o tyle zamiatanie z nich brudu powinno się przeprowadzać każdego dnia. Wniesiony brud i piasek może szybko zarysować każdą drewnianą podłogę lub też „wkleić” się w podłoże, przez co będzie bardzo trudny do usunięcia.

Uważać należy także unikać sytuacji, w których kontakt z podłogą mają wszelkie ostro zakończone przedmioty, ponieważ one także mogą z łatwością zarysować powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cocktail