Jaka jest specyfika drewnianych podłóg?

Podłogi z drewna od lat są popularnym wyborem. Czy jednak sprawdzą się w każdym przypadku i o czym warto pamiętać, zanim się je zamontuje?

Jakie zalety ma drewniana podłoga?

Drewno to jeden z najczęściej wybieranych materiałów w przypadku podłóg. Jego popularność wynika z kilku czynników. Drewno to oczywiście w pełni naturalny i ekologiczny materiał, a podłoga z niego wykonana sprawia wrażenie ciepłej. Pokoje z taką podłogą wyglądają na bardziej przytulne. W dodatku można całkiem swobodnie wybierać kolor i fakturę drewnianej podłogi.

Podłogi drewniane uważane są także za wysoce wytrzymałe i odporne na wgniecenia. W tym przypadku dużo zależy jednak od gatunku drewna. Za jedne najsolidniejszych postrzega się podłogi wykonane z dębu.

Co zalicza się do minusów drewnianych podłóg?

Podłoga z drewna nie jest najtańszym rozwiązaniem. Wysoki jest zarówno koszt materiału, jak i jego montażu. Na drewnianej podłodze dość często pojawiają się także widoczne zarysowania. Z biegiem lat może się także zmienić barwa podłogi, ze względu na wpływ promieni słonecznych.

Drewniane podłogi oczywiście nie są także jednolite. Z drugiej strony niekoniecznie musi to być wada, ponieważ w ostatnich latach niejednolite podłogi zyskują sympatyków.

Na jaki gatunek drewna się zdecydować?

Wybór gatunków drewna używanych w podłogach jest ogromny. Zdecydować można się np. materiał sosnowy i dębowy, ale także na drewno pochodzące z egzotycznych krajów. Właściwy wybór zależy przede wszystkim od tego, w jakim pomieszczeniu ma się zamiar zamontować drewnianą podłogę. Każdy rodzaj drewna różni się bowiem nie tylko wyglądem, ale także wytrzymałością, odpornością na wilgoć oraz przebarwienia itp.

W pokojach przeznaczonych dla dzieci najważniejsze jest to, aby podłoga była wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzi się tam więc np. modrzew, buk lub cis, czyli odporne i bardzo twarde drewno. Unikać zaś należy tam drewna sosnowego, które jest zbyt miękkie.

W nasłonecznionych pomieszczeniach od strony południowej i zachodniej należy pomyśleć o gatunku drewna odpornym na działanie promieni słonecznych. Dobrym wyborem będą więc niektóre gatunki drewna egotystycznego np. jatoba. Egzotyczne rodzaje sprawdzą się także w kuchni oraz łazience. Wśród drewna odpornego na działanie wilgoci wymienić można, chociażby iroko, czy też merbau.

Gdzie opłaca się montować podłogę drewnianą?

Podłoga z drewna sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu. Można jej użyć w salonie, sypialni, korytarzu, kuchni, łazience i innych pomieszczeniach. Możliwe jest także zamontowanie ogrzewania podłogowego.

Najczęściej jednak podłogi drewniane spotyka się w salonach, korytarzach i pokojach. Wynika to z tego, że sprawdzają się tam krajowe gatunki drewna, które są względnie tanie. Podłoga z drewna w kuchni lub łazience wymaga już egzotycznych rodzajów drewna, a to może wiązać się ze znacznie większym kosztem.

Dla efektu wizualnego duże znacznie ma też sposób wykończenia. Drewniana podłoga w wersji matowej jest bardzo praktyczna, ponieważ można ją z łatwością wyczyścić. Wielu ludziom do gustu przypada jednak lakier połyskowy, który odbija duże ilości światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cocktail