Wbrew pozorom podłoga spełnia w mieszkaniu lub domu wiele funkcji. Przede wszystkim jest elementem konstrukcyjnym i stabilnym podłożem, ale także wpływa na estetykę danej nieruchomości. Ponadto stanowi izolację akustyczną i co równie ważne cieplną. Ta ostatnia ma szczególnie duże znacznie w miesiącach zimowych.
Kiedy i dlaczego ocieplić podłogę?
Podłoga w całym budynku, to ogromna powierzchnia, przez którą może uciekać ciepło. Problem ten dotyczy w szczególności starszych domów bez piwnicy lub budynków z piwnicą, która nie jest ogrzewana. Wtedy to w zimnych miesiącach ma się uczucie, że z podłogi „bije” zimno. To zaś jest zjawiskiem nieprzyjemnym i niekorzystnym dla zdrowia. Można powiedzieć, że działa to w sposób przeciwny do ogrzewania podłogowego.
W praktyce straty ciepła z podłogi mogą być zaś podobne, a czasem nawet większe niż te dotyczące dachu oraz ścian budynku. Warto też wiedzieć, że w starych budynkach problemem w przypadku podłóg może być nie tylko utrata ciepła, ale także przedostawanie się wilgoci. To zaś może wpływać negatywnie na całą konstrukcję budynku.
Jak ocieplić podłogę?
Ocieplenie stropu pomiędzy piwnicą a parterem budynku jest relatywnie prostym i tanim zadaniem. Polega ono na zamontowaniu izolacji od spodu stropu pod postacią np. styropianu, czy też wełny mineralnej. Następnie nakłada się tynk i maluje powierzchnię.
Dużo bardziej skomplikowane jest ocieplanie podłogi w przypadku budynków bez piwnicy. W takich przypadkach często jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest usunięcie całej podłogi i zamontowanie nowej wraz z odpowiednią izolacją. Pracę tego typu koniecznie trzeba powierzyć wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistom.
Finalne koszty ocieplania podłogi mogą być bardzo różne i zależą między innymi od jej powierzchni. Inwestycja tego typu potrafi się jednak szybko zwrócić poprzez zwiększenie komfortu domowników oraz obniżkę kosztów eksploatacyjnych ogrzewania.