Na czym polega cyklinowanie podłogi?

Zadbana podłoga na bazie drewna może posłużyć przez wiele lat. Warunkiem jest tu dbanie o nią i przeprowadzenie renowacji. Jedną z ważniejszych z nich jest cyklinowanie, które przeprowadza się raz na kilka lat, po to, by wzmocnić i poprawić wygląd podłogi.

Na czym polega cyklinowanie?

Celem cyklinowanie jest odświeżenie drewnianych powierzchni. W pierwszym etapie ściera się wierzchnią warstwę powierzchni. Do tego używa się specjalnego narzędzia, które znane jest jako cykliniarka. Działa ona na zasadzie podobnej do papieru ściernego. Cykliniarkę należy używać jednak bardzo ostrożnie, tak, aby nie przesadzić z ilością startego materiału.

Prawidłowe użycie cykliniarki sprawia, że z podłogi znikają wszystkie ryscy, wgniecenia i zagłębienia. Później powinno się także wypolerować powierzchnię, tak, aby była ona idealnie płaska. Ostatni etap polega już na zabezpieczeniu podłogi np. przez jej wylakierowanie.

Wykonanie cyklinowania jest dużo tańsze i prostsze niż wymiana całej podłogi na nową. W dodatku po jej przeprowadzeniu podłoga zyskuje zupełnie inny wygląd. Wielu ludzi jest zdania, że stara drewniana podłoga po cyklinowaniu jest piękniejsza niż ta zupełnie nowa. Projektanci czasem też mówią, że cyklinowanie potrafi nadać zupełnie nowy charakter całemu pomieszczeniu.

Kiedy i jak przeprowadzić cyklinowanie?

Cyklinowanie przeprowadza się wtedy, gdy na powierzchni podłogi widać ślady zużycia. Nie należy jednak robić tego zbyt często, ponieważ każde cyklinowanie prowadzi do ubytków w powierzchni. Co prawda są one małe, jednak efekt ten akumuluje się z każdym kolejnym wykonaniem cyklinowania.

Jeśli ma się na to czas, chęć i dostęp do odpowiednich narzędzi, to cyklinowanie można przeprowadzić samodzielnie. Należy jednak liczyć się z tym, że bez odpowiedniego doświadczenia uzyskane efekty mogą nie być zadowalające. Oczywiście cyklinowanie można także zlecić specjaliście. Takie rozwiązanie jest oczywiście droższe, ale za to uzyskanie pożądanego efektu jest pewne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cocktail