Kiedy warto zamontować ogrzewanie podłogowe?

W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Montuje się je w różnych pomieszczeniach, a najczęściej w salonach oraz łazience. Kiedy jednak można to zrobić i czy na pewno się to opłaca?

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest tak popularne?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Przede wszystkim jest wysoce komfortowe, ponieważ powierzchnię grzewczą stanowi cała podłoga. Dzięki temu można uzyskać identyczną temperaturę w całym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe zazwyczaj umożliwia też swobodne ustalanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Ciepło jest zaś przyswajane przez stopy, czyli jedną z zimniejszych części ciała.

O popularności ogrzewania podłogowego decydują też względy estetyczne. W ich przypadku grzejniki są całkowicie zakryte i nie szpecą mieszkania. W dodatku w ten sposób zwalnia się trochę przestrzeni wewnątrz pomieszczenia. Obecnie panuje także swoista moda na ten typ ogrzewania. Mieszkania i domy, które je posiadają, są zazwyczaj uważane za bardziej nowoczesne i stylowe.

Co więcej, specjaliści twierdzą, że efektywność ogrzewania podłogowego jest relatywnie wysoka. To zaś skutkuje niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Rozwiązanie to może się też sprawdzić praktycznie w każdym budynku i pomieszczeniu niezależnie od jego wielkości i sposobu użytkowania.

Jakie wady ma ogrzewanie podłogowe?

Instalacja ogrzewania podłogowego wiąże się z dużym wydatkiem. Dokładne koszty zależą tu od indywidualnej sytuacji i szeregu czynników. Możliwe jednak, że ogrzewanie podłogowe okaże się nawet o kilkadziesiąt procent droższe w porównaniu do innych opcji.

Pewnym problemem jest także konieczność dłuższego odczekania, zanim ciepło z grzejników przedostanie się do wnętrza pomieszczania. Dotyczy to także każdej zmiany żądanej temperatury. Ponadto spora część podłogi powinna zostać pusta, tak by np. duża szafa nie blokowała przepływu ciepła.

Należy też liczyć się z dużymi kosztami napraw. Co prawda ogrzewanie podłogowe psuje się rzadko, jednak kiedy już do niego dojdzie to nawet sam proces diagnostyczny, może okazać się bardzo kosztowny.

Ogrzewanie wodne czy elektryczne?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, można postawić na instalację elektryczną albo wodną. Ta pierwsza jest zdecydowanie bardziej komfortowa. Montaż instalacji elektrycznej jest dużo tańszy, a jej awarie zdarzają się niezwykle rzadko. Niestety koszty eksploatacyjne mogą tu być wysokie, cena energii elektrycznej prawdopodobnie będzie także wzrastać w kolejnych latach.

W przypadku instalacji wodnej sytuacja jest dokładnie odwrotna. Montaż jest w tym przypadku droższy i dużo bardziej skomplikowany. Z drugiej jednak strony ta inwestycja może się po latach zwrócić przez znacznie niższe koszty eksploatacyjne.

Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy ogrzewanie podłogowe jest opłacalne. Wszystko zależy tu od indywidualnych preferencji oraz uwarunkowań technicznych miejsca, w którym miałaby ona zostać zainstalowana.

W pewnym uproszczeniu można jednak powiedzieć, że ogrzewanie podłogowe jest dedykowane raczej tym ludziom, którym bardziej od kwestii finansowych zależy na wysokim komforcie. Istnieje jednak przy tym szansa, że wraz z upływem lat i rozwojem technologii koszty związane z instalacją takiego ogrzewania będą coraz niższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cocktail