Jaka jest specyfika drewnianych podłóg?

Podłogi z drewna od lat są popularnym wyborem. Czy jednak sprawdzą się w każdym przypadku i o czym warto pamiętać, zanim się je zamontuje?

Jakie zalety ma drewniana podłoga?

Drewno to jeden z najczęściej wybieranych materiałów w przypadku podłóg. Jego popularność wynika z kilku czynników. Drewno to oczywiście w pełni naturalny i ekologiczny materiał, a podłoga z niego wykonana sprawia wrażenie ciepłej. Pokoje z taką podłogą wyglądają na bardziej przytulne. W dodatku można całkiem swobodnie wybierać kolor i fakturę drewnianej podłogi.

Podłogi drewniane uważane są także za wysoce wytrzymałe i odporne na wgniecenia. W tym przypadku dużo zależy jednak od gatunku drewna. Za jedne najsolidniejszych postrzega się podłogi wykonane z dębu.

Co zalicza się do minusów drewnianych podłóg?

Podłoga z drewna nie jest najtańszym rozwiązaniem. Wysoki jest zarówno koszt materiału, jak i jego montażu. Na drewnianej podłodze dość często pojawiają się także widoczne zarysowania. Z biegiem lat może się także zmienić barwa podłogi, ze względu na wpływ promieni słonecznych.

Drewniane podłogi oczywiście nie są także jednolite. Z drugiej strony niekoniecznie musi to być wada, ponieważ w ostatnich latach niejednolite podłogi zyskują sympatyków.

Na jaki gatunek drewna się zdecydować?

Wybór gatunków drewna używanych w podłogach jest ogromny. Zdecydować można się np. materiał sosnowy i dębowy, ale także na drewno pochodzące z egzotycznych krajów. Właściwy wybór zależy przede wszystkim od tego, w jakim pomieszczeniu ma się zamiar zamontować drewnianą podłogę. Każdy rodzaj drewna różni się bowiem nie tylko wyglądem, ale także wytrzymałością, odpornością na wilgoć oraz przebarwienia itp.

W pokojach przeznaczonych dla dzieci najważniejsze jest to, aby podłoga była wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzi się tam więc np. modrzew, buk lub cis, czyli odporne i bardzo twarde drewno. Unikać zaś należy tam drewna sosnowego, które jest zbyt miękkie.

W nasłonecznionych pomieszczeniach od strony południowej i zachodniej należy pomyśleć o gatunku drewna odpornym na działanie promieni słonecznych. Dobrym wyborem będą więc niektóre gatunki drewna egotystycznego np. jatoba. Egzotyczne rodzaje sprawdzą się także w kuchni oraz łazience. Wśród drewna odpornego na działanie wilgoci wymienić można, chociażby iroko, czy też merbau.

Gdzie opłaca się montować podłogę drewnianą?

Podłoga z drewna sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu. Można jej użyć w salonie, sypialni, korytarzu, kuchni, łazience i innych pomieszczeniach. Możliwe jest także zamontowanie ogrzewania podłogowego.

Najczęściej jednak podłogi drewniane spotyka się w salonach, korytarzach i pokojach. Wynika to z tego, że sprawdzają się tam krajowe gatunki drewna, które są względnie tanie. Podłoga z drewna w kuchni lub łazience wymaga już egzotycznych rodzajów drewna, a to może wiązać się ze znacznie większym kosztem.

Dla efektu wizualnego duże znacznie ma też sposób wykończenia. Drewniana podłoga w wersji matowej jest bardzo praktyczna, ponieważ można ją z łatwością wyczyścić. Wielu ludziom do gustu przypada jednak lakier połyskowy, który odbija duże ilości światła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cocktail