Jak ocieplić podłogę?

Wbrew pozorom podłoga spełnia w mieszkaniu lub domu wiele funkcji. Przede wszystkim jest elementem konstrukcyjnym i stabilnym podłożem, ale także wpływa na estetykę danej nieruchomości. Ponadto stanowi izolację akustyczną i co równie ważne cieplną. Ta ostatnia ma szczególnie duże znacznie w miesiącach zimowych.

Kiedy i dlaczego ocieplić podłogę?

Podłoga w całym budynku, to ogromna powierzchnia, przez którą może uciekać ciepło. Problem ten dotyczy w szczególności starszych domów bez piwnicy lub budynków z piwnicą, która nie jest ogrzewana. Wtedy to w zimnych miesiącach ma się uczucie, że z podłogi „bije” zimno. To zaś jest zjawiskiem nieprzyjemnym i niekorzystnym dla zdrowia. Można powiedzieć, że działa to w sposób przeciwny do ogrzewania podłogowego.

W praktyce straty ciepła z podłogi mogą być zaś podobne, a czasem nawet większe niż te dotyczące dachu oraz ścian budynku. Warto też wiedzieć, że w starych budynkach problemem w przypadku podłóg może być nie tylko utrata ciepła, ale także przedostawanie się wilgoci. To zaś może wpływać negatywnie na całą konstrukcję budynku.

Jak ocieplić podłogę?

Ocieplenie stropu pomiędzy piwnicą a parterem budynku jest relatywnie prostym i tanim zadaniem. Polega ono na zamontowaniu izolacji od spodu stropu pod postacią np. styropianu, czy też wełny mineralnej. Następnie nakłada się tynk i maluje powierzchnię.

Dużo bardziej skomplikowane jest ocieplanie podłogi w przypadku budynków bez piwnicy. W takich przypadkach często jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest usunięcie całej podłogi i zamontowanie nowej wraz z odpowiednią izolacją. Pracę tego typu koniecznie trzeba powierzyć wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistom.

Finalne koszty ocieplania podłogi mogą być bardzo różne i zależą między innymi od jej powierzchni. Inwestycja tego typu potrafi się jednak szybko zwrócić poprzez zwiększenie komfortu domowników oraz obniżkę kosztów eksploatacyjnych ogrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cocktail