Czy warto kłaść dywan na podłogę?

Dawniej dywany występowały w praktycznie każdym mieszkaniu i większości pomieszczeń. Obecnie nie brakuje ludzi, którzy z nich kompletnie rezygnują, by w ten sposób wyeksponować nowoczesną i piękną podłogę.

Kiedy dywan jest dobrym pomysłem?

To, czy dywan jest potrzebny w danym pomieszczeniu, zależy przede wszystkim od stanu podłogi. Jeżeli jest ona nowa i wykonana np. z wysokiej jakości paneli podłogowych, to jej zakrywanie dywanem może okazać się kiepskim pomysłem. Jeśli jednak ma się do czynienia ze starą i zniszczoną podłogą, której nie planuje się w najbliższym czasie wymieniać, to dywan jest idealnym sposobem na zakrycie tych niedoskonałości. Zdecydowanie się na dywan zależy także od własnych preferencji.

Z pewnością dywany mają mnóstwo zalet. Po pierwsze są relatywnie tanie, a ich montaż nie nastręcza absolutnie żadnych trudności. Kupując dywan, można też odmienić całe pomieszczenie, tym bardziej że w dzisiejszych czasach można przebierać w ich kolorach i wzorach. Wielu docenia także dywany, ze względu na ciepło, jakie one zapewniają. Dywany na ogół nie są jednak zbyt wytrzymałe, a zachowanie ich w czystości bywa problematyczne. Często zwraca się też uwagę na to, że w dywanach gromadzą się roztocza.

Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na wysokiej jakości podłogi, które są ozdobione dywanami niewielkiej wielkości. Jeśli tylko w tym przypadku odpowiednio dobierze się kolorystykę, to efekt może być naprawdę dobry.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanu?

Wybór dywanów jest w dzisiejszych czasach ogromny i z roku na rok są one coraz bardziej wytrzymałe i bardziej odporne na zabrudzenia. Te naturalne, czyli wykonane z bawełny i jedwabiu są miękkie i przytulne. W przypadku alergików i osób, które chcą zaoszczędzić lepiej sprawdzą się jednak dywany wykonane ze sztucznych materiałów. Te nie są tak przyjemne w dotyku, jak dywany naturalne, ale za to cechują się większą wytrzymałością.

Dywan powinien się komponować z całym pomieszczeniem, a w szczególności z podłogą. Zazwyczaj zaleca się, by barwa dywanu kontrastowała z odcieniem podłogi. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy podłoga ma podobny kolor do ściany. Barwa dywanu powinna być także powiązana z przeznaczeniem danego pomieszczenia, a więc np. w pokoju dla dzieci sprawdzą się żywe kolory.

Oczywiście znacznie ma także odpowiedni rozmiar dywanu. Zawsze powinien być on mniejszy o przynajmniej kilkanaście procent od powierzchni całej podłogi. Dywan zachodzący na ścianę wygląda bowiem mało estetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cocktail